S ukulele v Chorvátsku: o splnených snoch nad moje očakávania

Ako som už na tomto blogu písal, bol som na dovolenke v Chorvátsku s ukulele. Mal som rôzne sny a nápady, ako s ukulele osloviť nejakých ľudí. O tom, že viem hrať na ukulele mnohí vedeli. Veď ukulele si môžem hocikde zobrať so sebou a keďže uplynulo päť rokov od chvíle, čo som začal hrať na ukulele, rozhodol som sa, že nielen v Egypte, ale aj v Chorvátsku budú počuť moju hru. Táto príhoda je hlavne o tom, ako sa mi splnilo množstvo mojich snov, dokonca aj nad moje očakávanie. Jeden z nich bol vypočuť si naživo Klapu, tradičný hudobný žáner Dalmatínskej hudby. O tom, že som s Klapou hral na ukulele sa mi ani nesnívalo.

Pre niektorých ľudí to môže znieť čudne. Veď ukulele a Klapa, to sa k sebe nemusí hodiť. V Klape je hlavne dôležitý spev, potom gitara, basgitara a mandolína. Je to ale pravda a rád by som sa s vami o tento unikátny zážitok s vami podelil.

V jeden večer na Krku som sa dozvedel o živej hudbe, ktorá mala hrať na terase hotela Dražica. Keď som počul, čo to je za zoskupenie, moje srdce zaplesalo. “Konečne počujem naživo Klapu! Nie z MP3 prehrávača, či internetu, ale naživo!” Zaradoval som sa a s pedagógmi z občianskeho združenia Usmej sa na mňa som sa dohodol, že cez prestávku sa opýtam členov Klapy, ako sa ich Klapa volá a že sa s nimi dohodnem tak, aby som po prestávke si mohol zahrať s nimi. Tak sa stalo. Dozvedel som sa, že sa táto Klapa volá Klapa Tramuntana. Bohužiaľ zabudol som mesto, odkiaľ pochádzajú. Členovia Klapy Tramuntana súhlasili s mojim nápadom a zatiaľ som hral rôznym ľuďom na ukulele, dokonca aj rakúskym dovolenkárom. Aké piesne som im hral, domyslite si. O tom, že sa im moja hra zapáčila, nebolo žiadnych pochýb. Samozrejme som aj spieval. Po prestávke som zahral len tak s Klapou Tramuntana. Potom ma okamžite vyviedli na javisko a desať skladieb, ktoré som vedel zahrať na ukulele a niektoré ani nevedel som zahral a zaspieval bez prípravy. Medzi nimi boli slovenské piesne, talianske piesne a samozrejme, chorvátske piesne. Ako som už písal vyššie, niektoré piesne som pred tým na ukulele vôbec nehral. Členovia občianskeho združenia Usmej sa na mňa sa čudovali, že som zahral desať piesní len tak bez prípravy na mojom ukulele. O tom, že ukulele dobre znelo v tejto hudbe, neexistovali žiadne pochybovania.

Chcel by som na záver poďakovať Klape Tramuntana, ako aj občianskemu združeniu Usmej sa na mňa za to, že mi pomohli splniť si jeden z mojich snov. Okrem toho tento sen bol nad moje očakávania a ani by mi nebolo napadlo, že budem hrať s Klapou na ukulele.

Doplnenie 25. 4. 2020:

Neskôr sa mi s pomocou internetu a sociálnych sietí podarilo zistiť, že Klapa Tramuntana pochádza z mesta Kraljevica, ktoré sa nachádza na sever od mesta Krk.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s