Učiteľka nad zlato: Čo sa o tejto knihe Nevie

Učiteľka nad zlato je kniha od autorky Anisha Lakhani. Známe kníhkupectvo Martinus o tejto knihe píše:

Vitajte v škole, kde vedomosti sú to posledné, čo od vás budú učitelia chcieť. Nezabudnite sa obliecť tak, aby bolo dobre vidno aj značku vašej gumičky do vlasov. Kašlite na domáce úlohy! Spraví ich za vás doučovateľka – to už zariadia vaši bohatí rodičia.

Plná entuziazmu, chuti odovzdávať vedomosti a nadšenia pre prácu s deťmi prichádza do vychytenej súkromnej základnej školy v New Yorku mladá učiteľka angličtiny Anna Taggertová. Veľmi rýchlo však zistí, že bohatým rodičom jej siedmakov záleží na ich dobrých známkach oveľa viac ako na tom, čo naozaj vedia. Míňajú dokonca obrovské peniaze za doučovateľky, ktoré však v skutočnosti ich milované deti nedoučujú, ale robia domáce úlohy namiesto nich.
Anne sa to prieči, no keď zistí, že si sama môže doučovaním slušne privyrobiť k skromnému učiteľskému platu, váha len chvíľu. Rýchlo sa stane súčasťou zvláštnej komunity žiakov a ich súkromných doučovateliek, ktorí sa predháňajú v tom, kto nosí drahšie a luxusnejšie oblečenie. Páči sa jej, že ju akceptujú aj ľudia nesmierne bohatí a je ochotná vyhovieť ich čoraz absurdnejším požiadavkám na „doučovanie“.
Stráca však priateľov, nemá čas ani na rodičov, cíti, ako sa zväčšuje jej odstup od ľudí, ktorí jej kedysi boli blízki.
Odcudzenie naberá tragikomické rozmery – Anna si dokonca zadováži drahý byt v luxusnej štvrti, no chodí do neho len prespávať. Všetok čas trávi v škole, na doučovaniach a na nákupoch v luxusných obchodoch. Môže si kúpiť všetko, po čom mladé dievčatá túžia, ale jej pocit spokojnosti a šťastia sa začína vytrácať ….

Keďže som mal možnosť si túto knihu vypočuť, ako zvukovú knihu a pamätám si veľmi dobre na ňu, rozhodol som sa vám o tejto knihe napísať to, čo som si všimol ja a čo sa nespomína o tejto knihe. Je to môj osobný názor na túto knihu. Ak s ním nebudete súhlasiť, pochopím to.

Je pravda, že hrdinka knihy sa ocitá v škole, kde sú oveľa viac dôležité známky, než skutočné vzdelanie, či peniaze a iné veci, ktoré so vzdelaním nemajú nič spoločné. Okrem toho netreba zabúdať ani na priezviská niektorých žiakov. Najprv vám budú pripadať trochu, akoby Nemecky. Ak ale narazíte na slová, ako Bat micva a bar micva pochopíte, čo sú to zväčša za žiaci. Ak sa zaujímate o židovskú kultúru, alebo ste Židia, tieto sviatky vám určite budú neznáme. Čo tieto sviatky znamenajú, to teraz nie je dôležité. Dôležité je najmä to, že mnohé z tých detí sú Židia. Autorka možno trpí Antisemitizmom, alebo rozmýšľa podobne, ako niektorí ľudia o Židoch, ako o bohatých arogantných mocipánoch. O tom, aké dokážu byť niektoré deti rodičov v tomto románe ani opisovať nebudem. Pozor, vôbec nič nemám proti Židom. Veď aj u nás sa občas vyskytnú také prípady. Okrem iného táto kniha môže nechtiac demotivovať niektorých ľudí, ktorí chcú byť učiteľmi práve kvôli tomu, čo sa píše v popise o tejto knihe.

Na záver chcem dodať jedinú skutočnosť k tejto knihe. V mnohých krajinách je to so vzdelaním veľmi zlé. Myslím si, že Slovensko má dosť kvalitný vzdelávací systém, ako je znázornený v tejto knihe.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s