Čierna ovca medzi jazykmi Ďalekého východu

Ak sa povie “Ďaleký východ”, každý si pod týmto pojmom predstaví Čínu, Japonsko, Kóreu a iné krajiny, ako napríklad Vietnam, či Thajsko. Čínština patrí do Sino-Tibetskej jazykovej rodiny, Japončina do Japonickej jazykovej rodiny a Kórejčina nepatrí nikam. Je to takzvaný izolovaný jazyk bez rodičov, čiže taká čierna ovca.

Kórejčina (nazývaná aj hangunmal, či čosongmal) je úradný jazyk v Južnej Kórei a v Severnej Kórei. Používa sa aj v niektorých čínskych provinciách, hovoria ním aj Kórejci v Rusku, či v Spojených štátoch a iných kútoch sveta. Ak si myslíte, že Kórejčina sa zapisuje v čínskych znakoch, nie je to celkom pravda. Kórejčina je zapisovaná v písme Hangul (alebo Čchosongul). Je to veľmi zvláštna abeceda. Každý znak sa skladá s dvoch, či troch (niekedy aj štyroch) znakov, čo môžeme pokojne nazvať aj slabičnými znakmi. Zaujímavé je na tom písme to, že znaky často zobrazujú polohu jazyka pri vyslovovaní jednotlivých hlások. Preto sa Hangul považuje za najlogickejšie písmo na svete. Kórejská gramatika je ale veľmi náročná. Existuje v Kórejčine asi šesť, či sedem kórejských zdvorilostných vyjadrení. Najviac sa používajú štyri kórejské zdvorilostné formy, ostatné tri sú archaické. Moderná Kórejčina nemá tóny rovnako, ako Japončina, zatiaľ čo Čínština tóny má. Keď tu spomínam Čínštinu a Japončinu, v Kórejčine sa používali voľakedy čínske znaky Handža (alebo Hanča). Dnes sa už veľmi tieto znaky nepoužívajú.

Prečo sa oplatí naučiť Kórejčinu? Ak sa zaujímate o kórejský Pop (K-Pop) a chcete vedieť, o čom sa tam spieva, môže byť to jedna z motivácii naučiť sa tento jazyk. Potom je tu ešte kórejská mytológia, kórejský Šamanizmus a možno vás bude zaujímať aj son (kórejský Zen). O tých, čo sa učia Kórejčinu sa zvykne vravieť, že sú to odídenci od Japončiny.

O Kórei a Kórejčine som tu už písal, ale spomeniem aspoň to, že Kórejčina vám zvukovo môže pripomínať Japončinu, Mongolčinu a Čínštinu. Niektorí ľudia zaraďujú Kórejčinu do Altajskej jazykovej rodiny, ale žiaľ táto rodina už dávno neexistuje.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s