Niečo o uhorskom jazyku

Názov Uhorska sa v ostatných jazykoch nezmenil. V našom jazyku ale áno. Určite tušíte, o akom jazyku budem písať. Áno, pôjde o Maďarčinu, jazyk Uhorska a jazyk v Strednej Európe, ktorý nepatrí do Indoeurópskej jazykovej rodiny.

Maďarčina patrí medzi Uralske jazyky do Ugrofínskej jazykovej vetvy, do Ugrickej skupiny. Pozor, s Fínčinou tento jazyk má spoločné iba zvuky, aj keď v Chantčine a Manštine sú nejaké slová, ktoré sú príbuzné s Fínčinou. Chantčina a Manština patria do tej istej skupiny, ako Maďarčina. Maďarčina kvôli kontaktom s inými národmi absorbovala do svojho jazyka slová z iných jazykov. Vďaka tomu, že starí Maďari sa kontaktovali svojou cestou do strednej Európy z iránskymi Skítmi, či s rôznymi turkickými kmeňmi, nájdeme v Maďarčine množstvo slov, ktoré majú turkický, či iránsky pôvod, neskôr aj slovanský. Ale ktoré slová majú Ugrofínsky pôvod? V Maďarčine sa povie ryba hal. Vo Fínčine kala. Dokonca aj niektoré čísla majú ugrický (alebo Ugrofínsky) pôvod. Napríklad kettő v Manštine kitig, három v Manštine churum. Mnoho slov má v Maďarčine, ako som už spomínal iránsky pôvod, napríklad mlieko sa povie v Maďarčine tej, v Perzštine dáje a číslo tisíc (ezer) je z perzského hezar. Ide predovšetkým o poľnohospodárske pojmy. Čo sa týka turkických jazykov, slovo alma je dobrým príkladom. Alma v Maďarčine znamená jablko a v Turečtine sa jablko povie elma, čiže opäť ide o poľnohospodárske výrazy. Niektoré z nich majú dokonca slovanský pôvod vďaka obsadenie slovanských území Maďarmi. Napríklad hrable sa v Maďarčine povedia gereblye, kosa sa v Maďarčine povie kasza a pre dvor majú Maďari slovo udvar.

Mimochodom ak viete po Maďarsky, povedzte si dni v týždni v Maďarčine a s prekvapením zistíte, že mnohé slová pre dni v týždni majú slovanský pôvod.

V Maďarčine sa slová tvoria úplne inak, ako v Indoeurópskych jazykoch. S Fínčinou Maďarčina má spoločné iba niekoľko slov. Čo sa týka Maďarov a Húnov, Húni boli turkickým národom, pri čom Maďari sú Ugrickým národom, hoci majú nejaké turkické slová vo svojom jazyku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s