Je to naša vec

Za tento mesiac sa kadečo zdieľa na sociálnych sieťach okolo Koronavírusu a aj rôznych falošných správ a hoaxov, čo ma najviac prekvapuje. Dokonca sa zdieľajú aj také hoaxy, ktoré sú už dávno vyvrátené a verte mi, alebo nie, polícia nemá čas riešiť takéto nezmysly. Dobrým príkladom je napríklad čipovanie ľudí podľa EÚ, či dodávky, ktoré unášajú deti. Niektorí ľudia tomu až tak veria, že je ich škoda presvedčovať. Akoby v takýchto situáciách rozum šiel do úzadia. Nechcem tu písať vyjadrenia istého politika, ktorý tiež k takýmto ľuďom patrí a jeho IQ je hojdací koník, no dokonale to vystihol so svojou novou “slovjanskou” Slovenčinou: “Ľudia otupejáviajú.”. Napríklad informácie o tom, ako sa tu presúvajú americké tanky Slovenskom je už dávno vyvrátená, či o migrantoch, ktorí nám tu priniesli Koronavírus, pri čom Koronavírus začal, ako prvý sa prejavovať v Číne mimo Európy, bez akýchkoľvek dôkazov a zdrojov sa tu zdieľajú články, ktoré sú výplodom ľudskej tuposti.

Snažím sa s niektorými ľuďmi o týchto veciach diskutovať, preto že týmto informáciám neverí len hŕstka zakomplexovaných mladých ľudí, ktorí veria všetkému, čo sa zdieľa na Facebooku, či Twittery. Začalo sa to bohužiaľ týkať ľudí, o ktorých som si myslel, že majú racionálne myslenie a bohužiaľ, poznám ich osobne. Kvôli tomu nebudem si týchto ľudí blokovať na sociálnych sieťach. Nakoniec sociálne siete začínajú byť dobrou vecou na upevňovanie si ega a neuvedomujú si skutočnosť, že nie len oni a ich priatelia to môžu vidieť, ale hocikto iní. Dokonca som sa stretol aj so správaním typu “je to moja vec, čo píšem a pokiaľ sa ti to nepáči, tak si ma vymaž” a podobnými správaniami. Isteže, je to ich vec. Bohužiaľ takéto veci zvyknú prispieť aj ku veciam, ako napríklad smrť Henryho Acordu, útoku na arabskú rodinu s dieťaťom v kočíku a mnohým iným veciam. Za to bohužiaľ nesú zodpovednosť aj naše médiá, ktoré zdieľajú iba také správy, aby ich ľudia čítali. Bohužiaľ s rozvojom internetu sa začali šíriť aj informácie, ktoré vôbec nie sú podložené a to aj v dobe, keď je situácia veľmi zlá, ako v čase, keď píšem tento článok. Niektorí ľudia totiž zvyknú aj útočiť na protistranu a nevedia poriadne diskutovať. Internet, ani sociálne siete za to nemôžu, ale jedna banda tupcov áno.

Chcel by som dopredu upozorniť niektorých mojich čitateľov na jednu vec. Opäť ide o jednu vašu premúdrelú vetu: “Veď žijeme v demokracii.” Áno, žijeme. Niektorí z vás ju ale pochovávajú a pamätajte si, že naša sloboda sa končí tam, kde začína sloboda druhých. Existujú napríklad Hejteri a Trollovia, ktorí radi útočia na druhých a necúvnu ani pred fyzickými vyhrážkami. Stačí trochu anonymity a ide to ľahko. Ak už zdieľate niečo, radím vám si overiť celý tento článok, prípadne webovú stránku, odkiaľ máte túto správu. Aj ja som veľakrát v týchto veciach spadol, ale stal som a snažím sa vyberať to, čo je možné overiť, čo sú len úvahy a obdivujem vás všetkých, bez rozdielu. Mám vás rád, preto že verím, že mnohí z vás ani neviete, čo robíte. Ak teda nastane nejaký problém, treba o ňom diskutovať a verte mi, je možné zmeniť aj ľudí na internete, aj keď to bude ťažké. Dalo by sa aj o tom kadečo napísať.

Pre tých, ktorí chcú zistiť, či je to falošná správa, alebo pochopiť ideu stránky (môže to platiť aj pre Youtube kanály, blogy a iné internetové prostredia), odporúčam si prečítať tento jednoduchý návod.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s