Internet a oheň

Je to niečo také, akoby som mal nosiť drevo do lesa, ale opakovanie je matkou múdrosti. Istý môj kamarát mi na to, čo si myslí o internete odpovedal takto: “Internet je, ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán.”

Na internete sa skutočne zdieľa kadečo. Dokonca aj to, čo nie je pravda a to aj v dobe, keď je taká situácia, ako teraz. Niektorí ľudia si za to ešte nechávajú aj zaplatiť. Veľmi dobrým príkladom sú veľmi známe sociálne siete. Na Facebooku, možno aj na Twittery (ja Twitter používam rovnako, ako Facebook trochu inak) je možnosť propagácie príspevku. Znamená to, že ak si dá niekto zaplatiť, automaticky bude tento príspevok vidieť veľa ľudí. To, či je to pravda, alebo Hoax, či propaganda, na to sa vôbec nepozerá. Niektorí ľudia dokonca využívajú aj Messenger a posielajú aj v tejto ťažkej situácii nepravdivé informácie o Koronavíruse.

Existujú ale ľudia, ktorí na svojich blogoch píšu hlúposti, napríklad istý človek píše o tom, ako ho zhypnotizovala suseda, ako po ňom ide polícia, ale ten človek nemá veľmi vážny hendikep. Aspoň to on tak netvrdí a všetci po ňom idú kamarátmi a spolužiakmi začínajúc, políciou a lekármi končiac. Nerád to priznávam, ale dobrým príkladom zvyknú byť aj ľudia, ktorí majú v rukách našu moc. V takom prípade po nich idú veľké korporácie, napríklad Eset, prípadne FBI, CIA a Mosad. Istá stará pani stále vypisuje na sociálnej sieti, ako ju ničí Mosad a CIA. Častokrát si neuvedomujeme, že títo ľudia reprezentujú našu krajinu a IQ nemajú asi žiadne. Keď chcú už písať, nech píšu rozumné veci a pokiaľ majú problém, na čo o tom písať na internet? Mimochodom aj vďaka rôznym nenávistným príspevkom, článkom a videám sa stane, že nejaký blázon pozabíja ľudí v Mešite, prípadne jeden človek dá vyzabíjať množstvo nevinných ľudí na jednom ostrove a hlási sa ku krajnej pravici. Za niektoré správy môžu aj médiá, či pravé, alebo falošné. Možno je to preto, preto že mnoho ľudí vraví tým druhým to, čo chcú počuť a nie to, čo nechcú počuť. Potom je jasné, že u nás zabijú filipínskeho študenta, ktorý tu prišiel len študovať. Možno je to preto, preto že u nás stále figurujú hlúpe dogmy, ako: “Cudzie nechceme, svoje si nedáme.” Niekedy nám práve to cudzie môže pomôcť. Platí to aj pri internete.

Veľa ľudí napríklad nakupuje práve na internete a v tejto situácii oveľa viac, než pred tým. Nehovorím, že všetci. Existuje napríklad určité množstvo skromných ľudí. Niektorí ľudia využívajú internet na vzdelávanie sa. Dokonca na internete existujú stránky, kde môže hocikto opravovať rôzne počítačové programy, ktoré majú otvorený zdrojový kód. Tiež na internete môžete nájsť stránky, kde sa zdieľa nekomerčná hudba, môžete si zadarmo, či za poplatok stiahnuť audioknihy. Len ľudia dosť často zdieľajú to, čo nemusí byť pravda. Počul som aj o oveľa horších hlúpostiach. Niekto napríklad zdieľal na sociálnej sieti fotografiu so svojou kreditnou kartou, vlastné fotky a videá, kde boli nahí. To, čo sa s takýmito vecami na internete deje a ako sa tieto príspevky dajú zneužiť radšej písať nebudem. Skutočne platí o internete, že je ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán.

Niekedy treba voči niektorým veciam zakročiť, nech sa diskutuje a nie len útočí. Aj ja som si mohol vyskúšať pretvarovanie na internete. Niektorí ľudia sa dali nachytať, niektorí našťastie mali rozum. Na prvý apríl sa tiež dá kadečo vystrojiť, ako napríklad som aj ja napísal článok na mojom blogu o tom, že už nie som členom skupiny Pro Vocals. Ľudia čítali ten článok, no niektorí si prečítali len nadpis a ani nedočítali záver. To, ako tento prvý Apríl sa mi podaril, písať nebudem. Prezradím len, že nie len ja som sa stal obeťou, ale aj iní ľudia prvoaprílovým internetovým žartom.

Ako teda využívam v poslednej dobe internet? Nuž, internet väčšinou využívam na počúvanie hudby, občas si napíšem niečo s mojimi internetovými aj skutočnými kamarátmi. V tejto dobe sa snažím opäť zdieľať rôzne články na mojom blogu, či tento rok som začal aj s podcastovaním.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s