Používať s rozumom

Vďaka technickému pokroku tu máme vynálezy, o ktorých by sme mohli len snívať. Na druhej strane sa stávame ich obeťami, ale opäť je to najmä o ľuďoch.

Mnoho mladých ľudí kráča s MP3 prehrávačmi, slúchadlá majú v ušiach a neuvedomujú si, čo ich konanie môže spôsobiť. Alebo napríklad počítačové hry (či jednohráčové, alebo viachráčové) zohrávajú v našich životoch určitý problém zvlášť vtedy, ak sú to hry, kde sa bojuje. To isté platí aj o televízii, kde každý večer sa zvyknú premietať filmy často s kriminálnou tematikou. Existujú tiež kanály, kde sa vysielajú len dokumentárne filmy. Aj ja som mal radosť, keď som si po prvý krát kúpil MP3 prehrávač, ktorý sa dal ľahko ovládať a okrem toho obsahoval aj hlasový, či rádio záznamník. Tak som si mohol nahrať rôzne relácie hocikde a potom si ich skopírovať do počítača. Pred tým som si tieto relácie nahrával na magnetofónové kazety. Potom nastúpila doba smartfónov a postupne aj ja sa do tejto doby dostávam. Zvyknem totiž hudbu počúvať cez mobil a nahlas bez slúchadiel, ktorými si postupne ničím sluch.

Pred mnohými rokmi som ani netušil, že budú existovať služby, ktoré budú umožňovať vysielanie hudby a že to raz môže nahradiť aj CD nosiče. Či by sa to naozaj mohlo stať, myslím si, že áno. Na internete funguje množstvo rôznych časopisov a novín. Prečo by nemohli služby, ako Spotify vytlačiť cédečká?

Tiež som ani netušil o počítačových programoch, kde by mohli fungovať hudobné nástroje, na ktoré som mohol hrať, akoby to boli ďalšie klávesy. Dokonca som ani nemohol tušiť, že istá firma vytvorí rôzne zvukové balíky pre svoje klávesy s nástrojmi z celého sveta.

Alebo asi pred ôsmymi rokmi bol pridaný do nahrávacieho a zvukového editora efekt, ktorý umožňuje predĺžiť zvuk veľmi zaujímavým spôsobom, takže z jedného zvuku môže vzniknúť niečo úžasné, čo je ťažko opísať? Veľa krát používam práve tento efekt pri rôznych zvukových nahrávkach.

Ak používate rôzne informačné technológie, snažte sa ich využívať rozumne napríklad na vzdelávacie účely. Mne napríklad audio hry (hry pre nevidiacich) pomohli ku zlepšeniu mojej Angličtiny. Vďaka internetu sa snažím občas nahrať aj moju hudbu na stránky, kde sa dá voľne stiahnuť, či rôzne zvuky, alebo aj moje blogy. Občas zvyknem napísať aj nejaké články pre rôzne časopisy pre zrakovo postihnutých. Občas to zdieľam na Facebooku, nech sa tam zdieľajú aj iné veci, než rôzne hoaxy a hlúposti, čo tam podľa mňa nemajú, čo robiť. Za to podľa mňa môže aj propagácia príspevkov za peniaze, ako som už spomínal v jednom z mojich článkov. Knihy si tiež objednávam cez internet a v tejto dobe využívam e-mail, či Facebook na kontaktovanie sa s mojimi známymi, alebo aj pevnú linku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s