Zomrela Eva Krížiková, ale….

“Keď odídete, aj tak si na vás nikto nespomenie.” Citát Evy Krížikovej

Tento týždeň som sa dozvedel zlú správu. Vo veku 85 zomrela herečka Eva Krížiková. Je síce pravda, že som sa chcel v mojej rubrike venovať niekomu inému, ale Eva Krížiková dostala prednosť. Možno práve preto som si spomenul na rozprávku Babička od Boženy Němcovej, ktorá bola nahratá v Slovenskom rozhlase. Úlohu babičky v nej si zahrala Eva Krížiková.

Túto herečku poznám aj z iných rozhlasových hier, či seriálov. Kto by si nepamätal napríklad seriál Králikovci, kde si zahrala manželku Gustáva Hanzela Zuzanu Hanzelovú. Jej manžela Gusta stvárnil taktiež už nebohý herec Leopold Haverl. Dokonca sa mi ju raz podarilo počuť aj v rozprávkach na dobrú noc. Nepamätám si, aké to boli rozprávky, ktoré načítala. Určite je veľa rozhlasových hier, možno aj filmov, kde účinkovala.

Na záver by som odpovedal na jej citát, aj keď už nežije.

Pani Krížiková,

Na vás si veľa ľudí spomenie. Budú to najmä vaši vnuci, rozhlasoví poslucháči, televízni diváci a všetci tí, ktorí vás videli buď v divadle, cez televízne obrazovky, či počuli váš hlas z reproduktorov rádia. Na vás budú ľudia spomínať, ak budú počúvať rozhlasové hry, pozerať televízne seriály, či relácie, kde ste účinkovala. Určite na vás spomínajú aj vaši kolegovia z divadiel a všade tam, kde ste vystupovali. Je veľa rozhlasových hier, rozhlasových seriálov, či rozprávok, kde som počul váš hlas, ale dve spomínané rozhlasové postavy mi vás pripomínajú pani Krížiková. Nech môj odkaz letí k vám tam do nebies, kde ako hviezda svietite nám, ako slávna umelkiňa, vy aj tak ste v rôznych dielach stále živá.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s