Jamendo: Nezávislí hudobníci ponúkajú svoju hudbu zadarmo na stiahnutie

Jamendo je internetový portál, kde môžu rôzni hudobníci ponúkať svoju hudbu na stiahnutie úplne zadarmo. Hudba je propagovaná pod licenciou Creative Commons rovnako, pod akú spadá aj Wikipédia a iné rôzne internetové stránky.

Preto, aby ste mohli hudbu z Jamenda sťahovať je potrebná registrácia. Ak si chcete hudbu iba vypočuť, registráciu nepotrebujete. Ak chcete hudbu na Jamendo nahrávať, musíte si vytvoriť účet interpreta. Nájdete tu hudbu od Popu až po Folk, či ambientálnu hudbu. Okrem toho si môžete stiahnuť rôzne playlisty, pokiaľ chcete. Hudbu sťahujete vo formáte MP3. Čo sa týka albumov a playlistov, tie stiahnete ako balík zip.

Ak chcete svoju hudbu speňažiť, je to možné. Stačí si zakúpiť certifikát a potom vašu hudbu môžu používať aj reklamné agentúry a ešte k tomu zarobíte nejaké peniaze.

Svoju hudbu poskytujem na Jamende asi päť rokov, síce pred tým pod iným umeleckým menom a samozrejme bez platenia. Raz sa stalo, že ma istá spoločnosť oslovila, aby mohla moju hudbu použiť. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Istého času tento portál nebol dobre prístupný pre nevidiacich. Aj teraz má určité nedostatky s prístupnosťou pre nevidiacich, ktoré bude treba upraviť. Koncom minulého roku som opäť na Jamendo zavítal a opäť som začal zbierať voľne dostupnú nezávislú hudbu, dokonca aj playlisty podľa toho najlepšieho za niektoré mesiace minulého roku, či playlisty zamerané na niektoré hudobné žánre. Vždy, keď si vypočujem hudbu z tohto hudobného portálu mám pocit, že sa z tej hudby nevytratila celkom duša a srdce, ktoré dnešnej hudbe chýbajú.

Jamendo vznikla v Luxemburgsku, no napriek tomu väčšina interpretov pochádza z Francúzska, Talianska, Španielska a Spojených štátov. V poslednom čase som tam objavil aj ruských, či ukrajinských hudobníkov.

Stránka je dostupná v Angličtine, Francúzštine, Španielčine a iných svetových jazykoch. Práve preto tu nájdete aj hudbu z iných krajín. Občas tím portálu Jamendo zvykne uverejniť na svojom blogu to najlepšie, čo na Jamende letí.

Určite aj na Slovensku, či v Českej republike niekto niečo o Jamende počul. Pre tých, ktorí nepočuli (myslím hlavne na nových hudobníkov) je čas preraziť aspoň virtuálne vo svete hudby. Pre tých, ktorých unavuje komercionalizmus v hudbe túto stránku vrelo doporučujem. Keďže táto hudba je pod licenciou, ktorú spomínam vyššie, neponúkajte túto hudbu do reklamných agentúr iba v prípade, ak má interpret zakúpený certifikát, alebo po kontakte s ním. Aj tak je otázne, či má interpret uverejnenú svoju e-mailovú adresu na Jamende.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s