Boj proti hoaxom, propagande a konšpiráciám: technické rešenie

Množstvo ľudí zdieľa rôzne konšpiračné somariny po sociálnych sieťach. Písal som, že to isté robí aj množstvo mojich priateľov, ktorých nanešťastie poznám osobne a neveril by som, že niektorí dospelí sklznú do takejto demencie. Čo sa týka malých detí, keď zdieľajú rôzne hlúposti po internete dá sa to pochopiť, ibaže už v takejto situácii rozum doslova začína odchádzať. Keď som sa dozvedel o novom zákone, ktorý pripravuje vláda proti takýmto bludom, trochu som sa potešil. Prečo len trochu?

Tu je môj pohľad na vec, keďže viem, ako zvykne fungovať internetová technika. Nechcem povedať, že som programátor, ale čítam už rôzne články. Netýka sa to len agresívnej proruskej propagandy, či bláznivej islamistickej propagandy. Aj u nás existuje napríklad Botcheck, ktorý kontroluje takéto hlúposti a v Angličtine je takýchto botov (robotov) o čosi viac. Rôzni hejteri a trollovia môžu akurát tak ísť tam, kde ich bludy uvítajú a kde sú roboti, ktorí moderujú úplne iné veci. Nechcem menovať konkrétnych ľudí a konkrétne sociálne siete. Chcem ale upozorniť, že na to, aby sme len pre ich názory zatvárali ľudí si myslím, že už dávno nie sme na takej úrovni. Takto jednajú iba vlády rozvojových krajín Afriky a Ázie. Namiesto toho sa pozrite vyššie v článku a pochopíte. Treba vytvoriť botov (môžu obsahovať aj umelú neurónovú sieť), ktorí budú mazať takéto somariny automaticky. Aj podľa článku by taký robot mohol zistiť, čo tento článok obsahuje a čo môže vyvolať v ľuďoch. Naprogramovať sa to dá. Veď keď robot s neurónovou sieťou dokázal prekonať človeka aj v šachu, to je už čo povedať. Programátorov je u nás dosť, ale naprogramovať takýchto robotov je veľmi ťažké. Napriek tomu len na základe kľúčových slov nie je úplne všetko. Treba odhaliť pointu samotného príspevku a niektoré počítačové systémy vedia rozpoznať aj hlas.

V takom prípade rôzne hlúposti, ktoré si niektorí ľudia nechávajú aj speňažiť na sociálnych sieťach budú vymazané. Potom to dotyčného omrzí a prestane s tým. Ak vám rôzni trollovia vravia, že si za to platiť nenechajú, tak ich nemusí platiť ani Soros, Rusko, či ČKS. Stačí spropagovať príspevok z peňazí z vašej kreditnej karty, aby sa aspoň mesiac tento príspevok objavoval na sociálnej sieti a už sa zdieľa. Alebo ešte existuje varianta vytvorenia si falošného mena na sociálnej sieti a poď ho zdieľať. Ak ale budú jestvovať rôzni boti, beda týmto ľuďom a ich hlúpy obsah bude okamžite vymazaný. Po nejakom čase s tým ľudia prestanú.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s