Jeden z kandidátov na jazyk budúcnosti

Môže byť Čínština jazykom budúcnosti? Môže, ale ani byť nemusí, napríklad kvôli čínskym znakom, ktoré nie je ľahké sa naučiť, či kvôli tónom, ktoré treba dodržať. Vraví sa aj o tom, že Španielčina môže byť jazykom budúcnosti, preto že v mnohých krajinách, kde sa Španielčina používa ekonomika rýchlo rastie. Okrem toho nie je zaručené, že Angličtina ostane svetovým jazykom aj počas ďalších storočí. Voľakedy bola svetovým jazykom Latinčina, po nej Francúzština a teraz jej postavenie nahradila Angličtina.

Španielčina patrí medzi Románske jazyky. Znamená to, že vznikla z Latinčiny, ktorá sa používala v oblasti, kde sa nachádza Španielsko, konkrétne vznikla z ľudovej latinčiny (latinského dialektu), ktorý sa používal v tejto oblasti. Keďže oblasť Španielska istý čas okupovali Arabi domyslite si, z akého jazyka má Španielčina množstvo slov.

Španielčina sa dnes používa okrem Španielska v oblasti Latinskej Ameriky, potom v africkej Rovníkovej Guinei. Nie je taká zložitá na čítanie a zápis, ako Angličtina, ale za to má množstvo nepravidelných slovies. Medzi krajiny mimo Latinskej Ameriky s najväčším počtom španielsky hovoriacich patria Spojené štáty a Francúzsko. V Spojených Štátoch sú to najmä potomkovia Mexičanov a obyvateľov ďalších krajín Latinskej Ameriky, ktorí bohužiaľ neutekali len pred diktatúrami v týchto krajinách, ale aj pre zločiny, ktoré tam stvárali. Mimochodom pojem “Latinská Amerika” vznikol kvôli tomu, že sa v tejto oblasti používajú jazyky, ktoré vznikli z Latinčiny, čiže Portugalčina, Francúzština, ale najmä spomínaná Španielčina.

Tak sa dostávame postupne k otázke, prečo sa oplatí Španielčinu naučiť? V úvode som napísal jedno z vysvetlení. Môže to byť kandidát na jazyk budúcnosti, ale na druhej strane je to jazyk temperamentných tancov, pikantných mexických jedál, či vysokých Ánd. Mimochodom Andy do teraz patria medzi miesta, kde prežili pôvodné americké kultúry. Myslím najmä na Inkov. Keď tu už spomínam Andy, možno aj vy ste v meste narazili na juhoamerických Indiánov, ktorí predávajú rôzne suveníry, ako aj už spomínanú hudbu z tejto oblasti. Aj v Mexiku niečo z pôvodnej indiánskej (Aztéckej, či Májskej) kultúry prežilo, ale väčšinu aj tak zničili španielski dobyvatelia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s